ARTROSKOPİ

Eklemlerin içinin optik cihazlar yardımıyla görüntülenmesi demektir. Anestezi sağlandıktan sonra ekleme delik açılarak optik kamera yerleştirilir ve eklemin içindeki patolojiler değerlendirilir. Bu yöntemle eklem içi patolojilerin kesin tanısı konulabildiği gibi aynı zamanda bu bozuklukların tedavileri de yapılabilmektedir. Eklem içindeki bozuklukların kesin teşhislerinin yapılabilmesi, açık eklem cerrahilerine göre daha az travmatik olması ve daha çabuk iyileşmesi gibi belirgin avantajlarının oluşu nedeniyle son yılların çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir

Artroskopik yöntemle en sık uygulanan tedaviler; eklemlerin yıkanıp temizlenmesi, eklem kıkırdak debrimanı, eklem içi yabancı cisimlerin çıkarılması, menisküs onarımı, çapraz bağların onarımı, rotator kılıf onarımı, bankart onarımı, impingament sendromu ve akromiyoplasti sayılabilir.

Prp Tedavisi;

Prp:İngilizce Platelet Rıch Plasma sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuş olup ; platelet zenginleştirilmiş plazma demektir. Son yıllarda saç ekiminden, cilt gençleştirmeye kadar uzanan geniş bir kullanım alanı bulunmuştur. Ortopedik cerrahide; eklem kıkırdaklarının onarımı ve tendon yaralanmalarının iyileştirilmesi gibi amaçlarla uygulanmaktadır.

Op. Dr. Hüseyin KURUOĞLU

Ortopedi ve Tavmatoloji Uzmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir