Birimlerimiz

Acil Servisimiz 7/24 Saat esasına göre kesintisiz çalışan ve ambulans hizmetiyle desteklenmiş olarak hizmet vermektedir. Acil Servis, acil müdahaleyi gerektiren sağlık sorunlarına eksiksiz hizmet verebilecek bir donanıma sahiptir.
Acil Servis çalışmaları, ambulans desteği yanında laboratuar ve radyoloji hizmetleriyle de desteklenmektedir. Beklenmedik sağlık sorunları arasında trafik kazası, kalp krizi, yüksekten düşme, nöbet geçirme, solunum durması, yüksek ateş, karın ağrıları, mide kanamaları, inme (felç), kırıklar, zehirlenmeler, intihar girişimleri, herhangi bir nedenle ağır yaralanma gibi bir çok acil duruma ilk müdahale, resusitasyon (yeniden canlandırma) ve diğer acil hastalıkların tedavisi yapılabilmektedir.
Acil Ünitesinde, bu alanca Acil – İlk Yardım Sertifikası’na sahip özel eğitimli Kadrolu Acil hekimleri, hemşire, sağlık memuru ve acil konusunda eğitimli Acil sağlık personeli, görev yapmaktadır.

İÇ HASTALIKLARI

“İç Hastalıkları Uzmanı, Erişkinlerin Doktoru deyimi, İç Hastalıkları Uzmanını gayet güzel anlatmaktadır.”
1. İç Hastalıkları Uzmanları 6-7 yıllık Tıp Fakültesi eğitiminden sonra İç Hastalıkları Uzmanlık Öğrencisi, Asistan, olarak 4-5 yıl daha eğitim almaktadırlar.
2. Bu eğitim süresinde, uzmanlık öğrencisi, asistan, “İç Hastalıkları Uzmanlığının Yan Dalları” olarak tanımlanan (alerji ve İmmunoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma, Gastroenteroloji ve Hepatolji, Geriatri, Hematoloji, Nefroloji, Romatoloji, Onkoloji ve Yoğun Bakım) bilim dallarında, bunlara ek olarak Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana bilim dallarında eğitilmektedirler.
3. Bu eğitim süresince erişkinlerin (16 yaş ver üzeri) sağlıklı kalmasını sağlamak, özellikle kronik hastalıkların gelişmesini önlemek, sağlık sorunlarının tanısını koymak ve tedavi etmek üzerine eğitim almaktadırlar
4. İç hastalıkları uzmanı, hastayı bir bütün olarak görür.
5. İç hastalıkları uzmanları, en basit ve sık görüle sağlık sorunlarından, en karmaşık ve nadir rastlanılan sağlık sorunlarına kadar tüm erişkin hastalıkları ile başa çıkmada, hem kronik hem de birden fazla hastalığı olan hastalara yönelik hasta hizmetlerinde, tanı koymakta güçlük çekilen hastalıkları anlamada, ameliyat öncesi veya sonrası sorunlar yaşayan hastaların tedavisinde yetkin ve donanımlı doktorlardır.
6. İç hastalıkları uzmanlarına “doktorların doktoru” denmektedir. Çünkü diğer uzman doktorlar sıklıkla konsültasyon, danışma için iç hastalıkları uzmanlarına başvurmaktadırlar
7. Yan dal uzmanları da birer iç hastalıkları uzmanıdırlar İç hastalıkları uzmanlık eğitiminden sonra 2-3 yıllık ek bir eğitim alarak yan dal uzmanı olma hakkını kazanabilmektedirler.
8. Kronik hastalıkların (Kalp hastalıkları, Hipertansiyon, Diyabet, Astım, KOAH, Kronik Osteoporoz, Kanser, Romatizma, Kan hastalıkları, Böbrek hastalıkları, Sindirim sistemi hastalıkları, Mide, Bağırsak ve Karaciğer Hastalıkları) tedavi ve teşhislerini yapar.

ONLAR BİZİM GELECEĞİMİZ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalın’da doğumdan itibaren 16 yaşına dek tüm çocuklara tıbbi hizmet verilmektedir.
Polikliniklerimizde sağlam çocuk izlemi, aşılama, beslenme, büyüme, ve gelişme takibinin yanı sıra çeşitli hastalık yakınmaları ile gelen çocuklarımızın tanı ve tedavisi için gerekli tüm hizmetler verilmektedir. Şüphe edilen tanıların kesinleştirilmesi konusunda biyokimya, mikrobiyoloji ve radyoloji laboratuvarlarımızda gerekli tüm incelemeler yapılabilmektedir. Yatırılarak tedavi edilmesi gereken hastalarımız için deneyimli ve özverili çocuk hemşirelerimizin hizmet verdiği yataklı çocuk servisimiz bulunmaktadır.
Pediatrik endokrinoloji polikliniğimizde büyüme geriliği, şişmanlık, (obezite), kemik ve kalsiyum metabolizması bozuklukları ve hormon hastalıkları konusunda hizmet verilmektedir.

CİLDİNİZ KORUMA ALTINDA

Her türlü cilt hastalıkları, akne, sedef hastalığı, saç hastalıkları, iltihaplı deri hastalıkları, mantarlar, egzamalar ve tüm dermatozların tedavilerinde son yöntemler uygulanmaktadır. Vücut derisinde bulunan ben, siğil ve nasırların tanı ve takibi, gerektiğinde elektrokoagülasyon yöntemi ile çıkarılması sağlanmaktadır. Alerjik hastalıkların tanısında deri testleri yapılmaktadır.
Tüm yaş grubundaki cilt problemlerini Dermatoloji (Cildiye) Polikliniği içinde incelemekteyiz. Vücut derisinde bulunan ben, siğil ve nasırların tanı ve takibi, gerektiğinde elektrokoagülasyon yöntemi ile çıkarılması sağlanmaktadır. Alerjik hastalıkların tanısında deri testleri yapılmaktadır. Sık görülen tırnak bozuklukları, saç dökülmeleri, ellerde egzama, ayaklarda mantar tedavisi ve takibi uygulanmaktadır. Deri, tırnak ve saçın doğru bakım önerileri ve yaşa göre özellik gösteren estetik öneriler paylaşılmaktadır.

ONLAR EMİN ELLERDE

Çocuk cerrahisi çocuk sağlığına verilen önemin artması, çocuk ölümlerinin artması amacını yaygınlaşması ile ülkemizde hızla gelişti. 1970’lerde ülkemizde ayrı bir uzmanlık alanı olarak eğitime başlandı ve geçen yıllarda hızla gelişerek artık uygar ülkeler düzeyinde bilgi ve tecrübe çocuk cerrahisi uzmanı yetişti.
Hastanemizde kuruluş yılından itibaren çocuk cerrahisi ameliyatları yapılarak bu alanda Bağcılar’da öncü olmuştur.
Yeni doğan dönemi anomali bebek ameliyatları, doğumsal problemi olan çocukların düzeltici operasyonları, daha sonra ki yaşlarda çocuklarda izlenen problemler bozan ile düzeltildi. Apandisit gibi acil problemler, inmemiş testis, fıtık, peygamber sünneti, gibi sık yapılan operasyonlar yanında göğüs ve akciğer ameliyatları bozan ile uygulanmaktadır.

Nöroşirürji Nedir?

Sözlük anlamına bakacak olursak Nöroşirürji kelimesi Nöron ve Şirürji’den türetilmiştir. “ŞİRÜRJİ kelimesi” yaraları iyi eden’ anlamına gelir. Nöron latince kökenli olup sinir hücresi demektir. Buradaysa genel olarak sinir sistemini anlatmak için kullanılır. Nöroşirürji kısaca sinir sistemi cerrahisidir.

Nöroşirürji;

Beynin ya da omurilik dokusunun içinden kaynaklanan veya ona dışarıdan basarak sorun oluşturan “Tümörlerin”,

Beyin dokusunu ya da omuriliği besleyen damarların anevrizma (balonlaşma), arteriovenöz malformasyon (AVM), kavernom gibi damar kökenli “vasküler hastalıkların”,

Doğumla birilikte olan, meningosel, meningomyelosel, tethered cord, ayrık omirilik sendromu vb. gibi sinir sisteminin oluşumu sırasında gelişen “Konjenital hastalıkların”,

Kısa tanımlama ile beyin boşluklarındaki sıvı miktarının artışı ve bunun beyni iç taraftan ezmesi ile karakterize “Hidrosefali”,

Bel ve boyun fıtıkları başta olmak üzere spondilolistezis denilenomurga kaymaları, spinal stenoz denilen omurilik kanal damarları gibi “Her türlü omurga ve omurilik hastalıkları”,

Hormonal bozukluklara yol açan “Hipofiz tümörleri”,

Her türlü kafa ve omurilik “Yaralanmaları” (trafik kazası, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları vb.)

Peiferik sinir dediğimiz kol ve ellerimizi, bacak ve ayaklarımızı hareket ettiren “Sinirlerin her türlü yaralanmaları”,

Yine karpal tünel sendromu (KTS), Ulnar tuzak nöropatileri, peroneal tuzak nöropatileri, Tarsal tünel sendromu gibi periferik sinirlerin belli anatomik bölgelerde sıkışması sonucu oluşan sinir hasarları ile karakterizi “tuzak nöropatileri” ‘nin

Travma, tümör, hipertansiyon vb. nedenlerden gelişen “Beyin kanamaları”‘nin CERRAHİ TEDEVİSİ ile ilgilenir.

YAŞAMA DAHA NET BAKIN

Göz sağlığı ile ilgili tüm lazer ve göz ameliyatları uzman kadromuz ve en son teknoloji ile donatılmış modern ameliyathanelerimizde kusursuz bir şekilde yapılmaktadır. Bu bölümümüzde bilgisayarlı göz muayenesi, görme keskinliği testi, gözlük ihtiyacı muayenesi, göz kapaklarının muayenesi, göz kapağı cerrahisi, göz yaşı kesesi cerrahisi, şaşılık cerrahisi, lazer ve katarakt ameliyatları, göz tembelliği tedavisi, miyop-astigmat-hipermetrop, bilgisayarlı görme alanı tedavileri uygulanmaktadır. Hastanemiz göz sağlığı ile ilgili tüm sorunlarınıza çözüm olmaya devam edecektir. En son teknoloji ile göz tansiyon ölçümü.

Kadın hastalıkları ve doğum kliniğimizde; Gebelik takibi, riskli gebelik takibi, erken gebelik genetik tarama testleri (2li ve 3lü test), tanısal gebelik girişimleri (Amniyosentez), 2. düzey USG, NST, Normal doğum, Ağrısız Doğum (prenses) yapılmaktadır. Ayrıca kadın hastalıkları ile ilgili smear (rahim ağzı kanseri taraması) rahim ameliyatları (Myon, Histerektomi), Yumurtalık kisti, idrar kaçırma, rahim sarkması ameliyatları laparoskopik girişimler yapılmaktadır. Çocuk sahibi olamayan çiftler için Ovulasyon indüksiyonu (Aşılama) gibi yardımcı üreme teknikleri uygulanmaktadır.

YAŞAMINIZ GÜVEN ALTINDA

Genel Cerrahi tıbbın önemli ve geniş kapsamlı alanlarından biridir. Başta minimal invaziv cerrahi, acil cerrahi ve endokrin (meme, guatr bezi ) cerrahisi olmak üzere gastrointestinal sistem (sindirim sistemi) cerrahisi ve hepatopankreatikobiliyer (karaciğer ve safra yolları) cerrahisinde öncü uygulamalar gerçekleştirmektedir. Fıtık cerrahisinde ise bir referans merkezi olma yolundadır. Son yıllarda çok gündemde olan laporoskopik safra kesesi ameliyatı (kansız ameliyat) yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir.
Genel Cerrahi Ünitesi’nde gerçekleştirilen başlıca operasyonlar:
• Safra Kesesi (Laparoskopik)
• Hemoroid (Basur)
• Meme Hastalıkları
• Guatr
• Yemek Borusu
• Mide ve zayıflama cerrahisi
• Dalak
• Pankreas
• On İki Parmak Bağırsağı
• İnce ve Kalın Bağırsak
• Apandisit (Laparoskopik)
• Fıtık (Kasık, Göbek ve Kesi)
• Kıl Dönmesi (sinüs pilonidalis)
• Varis (Cerrahi tedavi, iğne tedavisi)
• Karaciğer kistleri
• Kist
• Kanser
• Anal Fissür
• Anal Fistül
• Tırnak çekimi

KALBİNİZİ FERAH TUTUN

Tam teşekküllü olarak çalışan Kardiyoloji Laboratuarı’nda her transtorasik ekokaraliografi, EFOR, ritim holter testi, tansiyon holter tetkikleri yapılabilmektedir. Yoğun bakım ünitemizde 24 saat hizmet verilmektedir.

Polikliniğimiz haftaiçi 09.00-18.00, cumartesi günleri 09.00-14.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Polikliniğimizde son teknoloji ENDOVİZYON SİSTEMİ ile muayene yapılmaktadır.

KBB uzmanlık alanına giren;
• Genizeti, bademcik ameliyatları ile kulak zarına tüp uygulanması
• Burun içi kemik eğriliği ameliyatları
• Kulak zarı onarımı
• Endoskopik sinüs ameliyatları gibi standart cerrahilerin yanı sıra, kepçe kulak deformitesinin estetik ameliyatı fonksiyonel ve Estetik burun ameliyatları da başarıyla uygulanmaktadır.

DİKKATLİ VE DİSİPLİNLİ ÇALIŞMA, MODERN NÖROLOJİNİN TEMELİDİR

Nöroloji beyin, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kas hastalıklarını inceleyen bölümdür. Başlıca başvuru şikayetleri; baş ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik, yüz felci, felç (inme), bayılma (sara vs.) bel-boyun ağrısı, uyuşma, titreme, kas güçsüzlüğü, unutkanlık ve uykusuzluktur.
Tedavi edilen başlıca hastalıklar; Migren, ve diğer Baş ağrıları, Epilepsi, Vertigo, Beyin Kanaması veya Damar tıkanıklığı, Bel – Boyun fıtığı, Parkinson Hastalığı, Multipl Skleroz, Alzheimer hastalığı, Menenjit, Ensefalit, Myastenia Gravis, Nöropatiler ve Uyku Bozuklukları, Kas Hastalıkları, Motonöron Hastalığı, Distoni, Tremor, Huzursuz Bacak Sendromu vs. Tanıya yardım amacıyla beyin tomografisi veya MR Görüntülemesi, Ekstra kranyal Doppler EEG ve diğer laboratuvar tahlilleri yapılmaktadır.

VÜCUT HAREKETLERİNDE KISITLAMAYA SON

Vücut hareketlerini kısıtlayan her türlü ortopedik ve cerrahi konuda hizmet veren bölümümüzde görev yapan uzmanlar en son teknolojik yöntemleri uygulamaktadır. Artroskopi sayesinde gerek tanı gerekse cerrahi işlemler eklem açılmadan kapalı olarak özel aletler kullanılarak yapılmakta ve hastalar gün içerisinde taburcu edilmektedir. Özellikle ileri yaşlara bağlı eklem kireçlenmelerinin, Menisküs hastalıklarının, kıkırdak ve bağ yaralanmasının, komplike kırıkların, omuz ayak bileği ve ayak hastalıklarının ve her türlü yaralanmanın tedavisinde ve spor kökenli sakatlanmalarda modern cerrahi teknikleri kullanılarak kısa sürede çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜ KAZANIN

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Birimimizde Kas, Eklem, Kemik ve Omurga Hastalıkları, Felçler, yumuşak doku hastalıkları, sinir yaralanmaları gibi her yaşta insanları etkileyen fonksiyon ve iş-güç kaybına neden olan hastalıklara etkin tedavi uygulanmaktadır.
Dünyadaki en son gelişmelere paralel olan teknik altyapı ve donanım hızla yenilenmektedir. 8 yatak kapasiteli FTR Ünitemizde güler yüzlü profesyonel ekibimizle hastalarımıza en iyi hizmetin verilmesi hedeflenmektedir.
Rehabilitasyon ünitemizde “Uzay Terapisi” yöntemi ile tüm fiziksel engeli hastalar özenle tedavi edilmektedir.

ÜROLOJİK SORUNLARINIZA AĞRISIZ ÇÖZÜMLER

Üroloji bölümü mevcut alt üniteleri ve bu alanların gerektirdiği modern girişimler için gereken tıbbi ve teknik tüm altyapı donanımına sahiptir. Üroloji poliklinik ve kliniklerin tüm alt birim ve çocuk ürolojisi ile ilgili olan EndoÜroloji ve Üriner Sisteme bağlı olarak oluşan taş rahatsızlıkları, Kadın Ürolojisi, Intertilite gibi hastalıkların tedavisi, tanısı ve takibi yapılmaktadır. Ayrıca ESWL (Taş Kırma) ünitesi bulunmakta beraber taş hastalıklarında endoskopik cihaz, araç gereçler ile entegre tedavi hizmeti olanağı sunulmaktadır.

Hastanemizde :
• sünnet
• Varikoselektomi
• Prostat biyopsisi
• TOT (Kadın idrar kaçırmalarında)
• TUR-P TUR-T
• Sistoskopi
• URS
ve daha bir çok operasyon yapılamaktadır.

YAŞAMINIZ GÜVEN ALTINDA

Göğüs Hastalıkları, bir Dahiliye alt branşı olarak algılanmasına rağmen oldukça geniş konuları içerir. Uzun süren ve tekrarlayan öksürük, Hırıltı, Nefes Darlığı, Hapşırık, Burun Akıntısı, Burun Tıkanıklığı, Geniz Kaşıntısı gibi Alerjik ya da Alerjiyi taklit eden durumların (Astım, Alerjik Rinit) teşhisini araştırır, tedavisini yapar. Sigara ile ilişkili başta Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve Akciğer Kanseri olmak üzere diğer sigara içimine eşlik eden hastalıkların teşhis ve tedavisinde çalışmalar yapar. Sigara bırakma ile ilgili gereken konularda yardım eder. Toplum sağlığını ilgilendiren başta Tüberküloz olmak üzere bulaşıcı akciğer hastalıklarında teşhis ve korunma önlemleri ile uğraşır.

HAYATA SAĞLIKLA GÜLÜMSEYİN

Diş çürükleri, dişlerimizin sert dokularını harap eder ve tedavi edilmediği durumda ağrı belirtisi verir. Ağrı önemsenmediği taktirde diş çürüğü ilerler ve daha ciddi sonuçlar doğurur. Bunun yanı sıra bu çürük ağız içi kokularına neden olur.
Bu yüzden tedavileri kaçınılmazdır. Ünitemizde ön kısımlardaki kırıklar, estetik dolgularla tedavi edilebilmekte, doğuştan koyu renkli veya çeşitli faktörlerden dolayı zamanla rengi değişime uğraşmış dişlerde beyazlatma uygulanabilmekte, diş ve doku kayıplarını tamamlamak için diş protezleri yapılmaktadır.
Gömük olan 20 yaş dişlerimize cerrahi müdahaleler yapılabilmekte, diş eksiklikleri çene kemiğine yerleştirilen yapay dişlerle (implantoloji) ile giderilmektedir.