Alzheimer Hastalığı

ALZHEİMER HASTALIĞI

Alzheimer hastalığı en sık görülen bunama nedenidir. Özellikle bellekle ilgili beyin hücrelerinin geri dönüşümsüz ilerleyici hasarı ile giden bir hastalıktır. En sık bulguları hafıza kaybı, konuşma bozuklukları, karmaşık işlerin yapılmasında güçlük, zaman ve mekan algısında bozulma, cisimleri ve yüzleri tanıma yetisinde kayıp, yol-yön tayininde güçlük, depresyon, kişilik ve davranış değişiklikleridir.

Alzheimer, yaş ilerledikçe(65 yaş ve üzerinde görülen bir hastalıktır,nadiren daha genç yaşlarda da görülebilir.

Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, bazen çeşitli zehirli maddeler rol oynar. Ayrıca yaş ilerledikçe, alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kesin nedeni henüz bilinmiyor.

Alzheimer, yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar.İsim unutulur. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Giderek hastada davranış değişiklikleri başlar ve hayaller görme,olmayan şeyleri olmuş gibi anlatma, yakınlarını düşman gibi görme gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz , yatağa ve başkalarına mahkum bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.

Alzheimer hastalığının, temel belirtileri aşağıdadır. Bu belirtilerden bir ya da birkaçının bulunması alzheimer belirtisi olabilir. Genellikle hafif unutkanlıkla başlar.

günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma (kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama),

gündelik işleri yapamama (yemek yapmak gibi),

kelimeleri bulurken zorlanmak,

tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,

çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme,

hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme,

eşyaların yerlerini karıştırmak (koyarken başka yere koymak),

davranışlarda ve ruh halinde değişiklik,

karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama,

sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimerın belirtileridir.

Yukarıdaki belirtilerden biri görüldüğünde, özellikle erken belirtiler ve hafif unutkanlık başladığında hemen bir Nöroloji hekimine baş vurulmalı, gerekli testler,kan ve görüntüleme incelemeleri yapıldıkdıktan sonra ilaç başlanmalıdır. Günümüzde Alzheimer hastalığına yönelik kesin tedavi bulunmamakla beraber hastanın yaşam süresi ve kalitesini uzatan ve hasta yakınlarının işini de kolaylaştıran davranış düzenleyici ilaçlar başarı ile kullanılmaktadır.

Uzm. Dr. Emine Ece Boylu

Nöroloji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir