Sağlığımızla ilgili meydana gelebilecek en küçük bir aksaklık, hayatı ne kadar da çekilmez hale getirir. Sadece rahatsızlıklarımız değil, gerçekte nasıl olduğumuzla ilgili soru işaretleri de kafamızı hep meşgul eder durur. Peki, daha sağlıklı bir hayat için yılda bir kez sadece birkaç saatinizi kendinize ayırmaya ne dersiniz! Dünyanın hemen her yerinde insanlar artık sağlıklarına daha fazla önem veriyor ve hiçbir şikayetleri olmasa dahi emin olmak ya da ortaya çıkması muhtemel herhangi bir hastalığın erken teşhisi için check-up yaptırıyorlar.

Check-up, bir hastalığı önlemek ya da erken aşamada tanımak amacıyla uygulanır. Kısacası bize sağlığımızla ilgili en son ve en doğru haberleri verir. Günümüzde erken teşhisin birçok hastalığın tek tedavi şansı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle artık modern ülkelerde insanlar herhangi bir rahatsızlıkları olmasa da doktora gitmekte ve periyodik muayenelerden geçmektedirler. Ülkemizde de periyodik sağlık kontrollerini yaptıranların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Senede bir yapılan sağlık kontrolleri çoğu kez hayat kurtarıcı olabilmektedir. Check-up yaptırmayla ilgili toplumumuzda yaygın olan bazı yanlış anlamalar mevcut. Hasta check-up yaptırınca her şeyin bittiğini ve bu kapsamda yaptırılan testlerin tamamlanması halinde tüm sağlık sorunlarının çözüldüğünü düşünüyor. Uzman denetiminden uzak, şikayetlerini biriktirip tüm tetkiklerini ondan sonra yaptırıyor ve elinde tetkik dosyasıyla doktora giderek değerlendirmesini istiyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir.

Doğru olan ise; öncelikle bir doktor tarafından değerlendirilip muayene bulgularına, şikayetlerinize ve isteklerinize göre check-up’a bazı tetkikler eklenip çıkartılarak sizin için en ideal sağlık kontrolünün yapılmasıdır. Çünkü şikayetlerine göre bir kişi için çok gerekli olan bir tetkik diğeri için hiç gerekmeyebilir de. Onun için kalıp halinde uygulanan Check up programları her zaman yeterli olmayabilir. Her türlü tetkiki yapmaya kalktığınızda ise, çok masraflı bir program karşınıza çıkabilir. Hastanemizde uzun deneyimler sonucu hazırladığımız ve başvuran kişinin şikayetlerine, taşıdığı risk faktörlerine, yaş ve cinsiyetine göre farklılık gösteren check up programları mevcuttur. Bugüne kadar hastanemizde, birçok hastaya bu yöntemle erken teşhis konmuş ve tedavileri düzenlenmiştir. Eğer sağlığınızla ilgili endişeleriniz var ya da gerçekte nasıl olduğunuzla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız; kendinize sadece birkaç saatinizi ayırın.