ESWL (Taş Kırma)

 ESWL Nedir?

ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsie) tedavisi dünyada ilk defa 1980 yılında Chaussy tarafından (Münih ‘te) klinikte kullanılmaya başlanmıştır. İlk kullanılan eswl cihazları çok büyük ve tedaviler ağrıverici idi. Yıllar içerisinde daha efektif ve daha güvenilir cihazlar üretilmesi ile açık böbrek taşı ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiştir. ve bu toplam taş tedavisinin %3-5 ini oluşturmuştur.

ESWL tedavisinin prensibi ultrason diğer bir deyişle ses dalgalarıdır. Bu şok dalgaları, fizik kurallarına göre, sıvı ortam içerisinde daha şiddetli etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve sapma göstermezler.

ESWL makinaları röntgenle, ultrasoundla ve hem röntgen hem de ultrasoundla çalışmak üzere 3 çeşittir. Ultrasoundla çalışan makinaların mat taşları görüntüleme, hastanın rasyasyon almaması gibi x – rayle çalışan makinalara göre üstünlüğü mevcuttur. Kullanımı beceri gerektirir. Ultrason odaklı ESWL cihazımızın avantajı orta üreterde-idrar borusunda-yerleşimli taşların barsak gazları arasında gizlenmesi durumunda rahatlıkla odaklama ve kırma yapmasıdır. Odakları küçük olduğundan civar organlara yan etkileri azdır ve kırılırken ağrıya en az sebebiyet verirler.

 Böbrek Taşlarının Nedenleri Nelerdir?

Taşın günümüz de tam olarak oluş nedeni bilinmemektedir. Taşın oluşmasında idrarın süperstüre (doygun) olup kristalize olması, idrarda inhibitör maddelerinin (kristallerin bir araya gelmesini engelleyen maddeler: sitrat, pirofosfat..gibi) miktarının az olması ve idrarda yoğunlaşan kristallerin birleşerek çökmesi etkilidir.

 Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşlarının %90’nı 4 mm’nin altındadır. Hafif ya da şiddetli ağrıyla veya hiç belirti vermeden kendiliğinden düşebilir. Tedavi gerektiren taşlar, bütün taş olguları içinde sadece % 10’dur. Bunlar klinik şikayetlerle ortaya çıkabileceği gibi, tesadüfen muayene esnasında da ortaya çıkabilir.

• Şiddetli belden başlayıp kasıklara yayılan ağrı
• Bulantı kusma
• Karında gaz, şişkinlik
• idrarda kanama, sık idrar yapma isteği